درباره وبلاگ

سایر امکانات
پيامبر صلى‏ الله‏ عليه‏ و‏ آله : اگر بنده ارزش ماه رمضان را بداند، آرزو مى كند كه سراسر سال، رمضان باشد
ميلاد امام حسن مجتبي(ع) مبارك

خدايا! به كريم اهل بيت سوگند، سايه كرامت خويش را از ما دريغ مدار!
ولادت امام حسن مجتبي(ع) بر اهالي تبيان مبارك باد.


برچسب :
نوشته شده در 1392/5/2 توسط kakoshirazi | لينك ثابت | (0) نظر
اسامي فقها و رسائل بصورت PDF

بي شك كتاب رسائل از كتابهاي پر محتوا عميق و دقيق در علم اصول فقه مي باشد كه جايگاه خود را هنوز در بين دروس حوزوي و حقوقي حفظ نموده است؛ ارزش علمي موشكافي ها و بررسي هاي همه جانبه ي شيخ اعظم ،شيخ مرتضي انصاري (ره)،بر كسي پوشيده نيست، البته تاكنون شرح ها و بعضا تلخيص هايي(مثل تلخيص آقاي مسلم قلي پور گيلاني در سه جلد) نوشته شده است اما گستردگي، پيچيدگي و طولاني بودن برخي مباحث باعث مي شود كه رشته كلام از دست محصل خارج شده و بعضا محل نزاع و جايگاه بحث يا نتيجه يك قسمت فراموش شود و تدريس نيز براي استاد دشوار گردد . براي حل اين مشكل به نظر رسيد كه چكيده نموداري مباحث و ارايه چارچوب مطالب ، براي تدريس و تدرّس بسيار مفيد و كارگشا باشد.

براي اين منظور ،چكيده نموداري مباحث ،نتايج نهايي ، تنبيهات و اهم نكات به شكل حاضر براي طالبين جمع آوري شد.

كساني كه طالب رشته حقوق و فقه مي باشند،ناگزير از مطالعه كتاب رسائل و فهرست مهم ترين علماء فقهي شيعه از غيبت تاكنون مي باشند؛من بصورت pdfدر لينك زير قرار دادم.

كتاب رسائل

فهرست مهم ترين علماء فقهي شيعه از غيبت


برچسب :
نوشته شده در 1391/11/1 توسط kakoshirazi | لينك ثابت | (0) نظر
امام هادي

از عرش آمدي و زمين آبرو گرفت

بايد براي بردن نامت وضو گرفت..برچسب :
نوشته شده در 1391/3/5 توسط kakoshirazi | لينك ثابت | (0) نظر
آيت الله سيد محمد هاشم دستغيب

يكي از چهره‌هاي برجسته حوزه علميه شيراز، آيت الله سيد محمد هاشم دستغيب توسط مردم شيراز تشييع و در حرم مطهر حضرت احمدبن موسي (ع) در كنار پدرش شهيد دستغيب و در آرامگاه خانوادگي دستغيب دفن شد.من كه شاهد تشييع جنازه بودم، شاهد حضور هزاران نفر در اين تشييع بودم كه با عشق و علاقه و با چهره‌هايي مضطرب و در عين حال شائق، در اين تشييع شركت كرده بودند. روشن است كه تصاوير اين تشييع جنازه بر اساس آنچه كه از زواياي مختلف فيلمبرداري شده، در رسانه‌هاي تصويري قابل رؤيت خواهد بود.اگر قدري به گذشته مراجعه كنيم، فراوانند كساني كه تشييع جنازه شهيد دستغيب را به خاطر دارند و از فراواني جمعيتي كه آن روز درشيراز اجتماع كردند، خاطره‌ها مي‌گويند. خودم نيز خاطره تشييع پيكر برخي از علماء از جمله آيات‌عظام منتظري،مشكيني،لنكراني را به خاطر دارم. و در رأس آنان، تشييع امام امت كه شايد بي‌مانندترين تشييع‌ انجام شده در تاريخ است.

اما جداي از آن كه اين تشييع عشق و علاقه وافر مردم را به مرجعيت و علماء نشان مي‌دهد، اين حضور نشانگر نكات ديگري هم هست كه مي‌بايست به آن توجه كرد.در درجه اول، براي كارگزاران حكومتي و دولتي كه به اسم جمهوري اسلامي و دولت ديني رشته امور را در دست دارند. آنان مي توانند با ملاحظه اين تصاوير دريابند كه ايمان مردم در اصل به دين است و قدرت و سكان داري بدون اعتناي به دين و دينداري و اهميت دادن به شرع و احكام ديني و دفاع از حقوق شرعي مردم، چيزي نيست كه ارزشي داشته باشد. آن چه كه مردم از آن تقدير مي كنند، متن حق و حقيقت است، چه صاحب آن بر سرير قدرت باشد يا در حاشيه و خانه و مدرسه سرگرم درس و بحث. اين علم و تقواست كه مردم از آن تقدير مي‌كنند.

اما يك گوشه ديگر اين تشييع جنازه، درسي براي لائيك‌هاي ماست كه تصور مي‌كنند هرچه دنيا جلوتر مي رود، مردم بي دين تر مي شوند و گويا فرهنگ جديد غربي حرف اولين و آخرين را مي‌زد. اين جماعت، با كمال تأسف، صد سال است كه همين خيال خام و اشتباه را مي‌كنند. اما هر بار كه مرجعي و عالمي مي‌ميرد و موج جمعيت در تشييع آنان حاضر مي شود، در مي يابند كه تاكنون به خطا رفتند و مردم همانجا، يعني سرجاي اصلي خودشان، ايستاده اند. شك نبايد كرد كه حتي اگر مردم براي مدتي آن راه و رسم را فراموش كرده و دنبال اين و آن بروند، باز در وقت حساس، حس باطني و علائق ايماني خود را در ارتباط با استوانه‌هاي علم و تقوا نشان مي دهند و امروز يكي از آن روزها بود.روشن است كه در ميان تشييع جنازه‌هايي كه انجام مي‌شود، چنين جمعيت‌هايي در اين وسعت و با اين عشق و علاقه، تنها براي مراجع و عالمان ديني اجتماع مي كند. اين امر البته منحصر به مسلمانان نيست. اين حضور نشانگر آن است كه مردم، پيرو آناني هستند كه بر دلهايشان حكومت مي‌كنند.


برچسب :
نوشته شده در 1390/11/20 توسط kakoshirazi | لينك ثابت | (1) نظر
الهی

الهی   ...


الهی، اگر بهشت شیرین است بهشت آفرین شیرینتر است.


الهی، همه گویند خدا کو، من گویم جز خدا کو.


الهی، آن خواهم که هیچ نخواهم.


الهی، همه از تو دوا خواهند، من از تو درد.


الهی، ما را یارای دین خورشید نیست؛ دم از دیدار خورشی آفرین چون زنیم؟


الهی، همه گویند بده، من گویم بگیر.


الهی، همه سر آسوده خواهند و من دل آسوده.


الهی، اگر چه درویشم، ولی داراتر از من کیست که تو دارایی منی.


الهی، وای برمن اگر دانشم رهزنم شود.


الهی، انگشتری سلیمانی ام دادی، انگشت سلیمانی ام ده!


الهی، اگر ستارالعیوب نبودی، ما از رسوایی چه میکردیم.


الهی، اثر و صنع توام، چگونه به خود نبالم.


الهی، خنک آن کس که وقف تو شد.


الهی، پیشانی بر خاک نهادن آسان است دل از خاک برداشتن دشوار است.


الهی، آن که تو را دوست دارد چگونه با خلقت مهربان نیست.


الهی، من واحد بی شریکم چگونه تو را شریک باشد.


الهی، چه رسواییی از این بیشتر که گدا از گدایان گدایی کند.


الهی، همه از مردن می ترسند،  و من از زیستن، که این کاشتن است و آن درویدن.


الهی، بدان بر ما حق بسیار دارند تا چه رسد به خوبان.


الهی، استغفار خواستن غفران توست، با خاطره گناه چه کنیم؟


الهی، آن که در نماز جواب سلام را نمی شنود، هنوز نمازگزار نشده. ما را با نمازگزاران بدار!


الهی، نمی گویم که از دوستانم، ولی شکر که از دشمنان نیستم.


الهی، ما هر چه کنیم کم است و تو هر چه دهی بسیار.


الهی، از گناه این و آن رنج میبرم که از چون تویی روی گردانیدند.


الهی، از دردم خرسندم که درمانش تویی.


الهی، اگر من مال می یافتم و حال نمی یافتم، از حسرت چه می کردم.


الهی، اعیانتر از من کیست که با تو همنشینم.


الهی، تو که یوسف آفرینی من از زلیخا کمتر باشم، و تو که لیلی آفرینی من مجنون تو نباشم؟!


الهی، شنیدم که فرمودی: چه کنم با مشتی خاک، مگر بیامرزم.


الهی، اگر من بنده نیستم تو که مولای من هستی.

 


برچسب :
نوشته شده در 1388/2/9 توسط kakoshirazi | لينك ثابت | (1) نظر
حسین بن علی(ع)
تو چه کرده ای که هنوز از پس از قرنها،نام تو در اهتزاز است و شرح خون تو،تفسیر آیه های نازل نشده خداوند است؟تو چه کرده ای که خروش عاشقانه عارفان از خیال نام تو جان می گیرد و فریاد بیداری بی قراران از طلب عشق تو آغاز می شود؟تو چه کرده ای که سودای سلام بر تو در قلب من غوغا می کند و دلم از تکرار نام تو شور مجنونی آن بالا می گیرد؟تو چه کرده ای که پیشانی ها در سجاده نام تو به سجده می افتند و قلبها در قنوتهای عاشقانه شان،پیش تو می شکنند؟تو چه کرده ای که آبها سلام تو را سر می کشند و رودها روانی سرمستانه شان را قبله نام تو سیلان می کنند؟تو چه کرده ای که باران بر تو نمی بارد و در خویشتن خویش سوگوار قطره های اشک توست.باران از تو خجالت زده است که آن ظهر نبارید.قطره هایش،اشکهایش،حالا بر زمین تو سوگوارانه فرو می افتند و از شرم در خاک فرو می روند.تو چه کرده ای که هنوز من،وقتی برای تو می نویسم آن بغضهای پنهانم پیدا می شوند و آفتاب جمال تو را می بینم که با چشمهای شگرفت به زمین نور می پراکنی.تو چه کرده ای که آسمان هم نمی دانم تا کی غروبهاش را به یاد تو سرخ می آراید؟ای مسیح جاودانه من!بی تو بهار نمی آید و لاله داغدار نمی شود! و زمین حجم اندوه را تجربه نمی کند.من بی تو بهانه ندارم،یک حرف عاشقانه ندارم،ساده بگویم،حرفی برای گفتن ندارم!هنوز بعد از ١٤٠٠ سال،حسین، نام تو که می آید،اشکها به یادت جاری می شود،کوچه های محله ما به یادت سیاهپوش شده است و هیئتهای زنجیرزنی شبها در خیابانهای جنوب شهر شیراز،به یادت حرکت می کنند و مداحان به یادت مداحی می کنند؛یاد مداح اهل بیت سید جواد ذاکر بخیر.   روز عاشورا تو می دانی که هستماتم جانی که از قرنی به استعاشورا،راز زنده ماندن حقیقت است.براستی که هیچ حادثه ای اندوهبارتر از اندوه عاشورایی در رساندن مفهوم حقیقت به انسان نیست.این حقیقتی روشن است که سوزناکی غمهای عاشورا پایان ناپذیر است.اندوهباری این مصیبت از آنجاست که ناکسان تیر بر خورشیدی می افکندند که او خود نه برای خویشتن که برای همه می تابید حتی بر آنان،آنها که شمشیرهای نادانیشان را بر شعاع نورهای او می کشیدند.نکته ها در کلام حسین بن علی(ع) به هنگام عزیمت رفته است.حسین به نیکویی تمام می بیند که حق بازیچه میدان سیاست بازان و منافقان زمان شده است،دین ابزار قدرت و اراده تسلط افرادی شده است که هیچ نسبتی با حقیقت آن ندارند.نکته زیبا در قیام حسین این بود که آن بزرگ، قیام عاشورا را نه برای حاکمیت خود[که براستی واجد آن بود]بلکه برای اعتلای کلمه حق آغاز کرد و به پایان رساند.او بارها با دشمن سخن گفت؛اما هرگز ذلت را نپذیرفت."هیهات من الذلة" و بارها پیام خود را قبل از شهادت بیان می کرد.مرثیه عاشورا،مرثیه دردناک انسان است. پایندگی این سوگ به پایندگی آدمیت است.انسان در سوگ خود می نشیند تا مرثیه از دست رفتن همه کرامت را بسراید و بار دیگر چشم بگشاید و بیدار کند و بیدار بماند که همه ارزشهای انسانی از تیررس نامردی ها در امان باشد.عاشورا تذکره بزرگ اهل حقیقت است.گردش وسماعی است در حریم حرم عشقی آن چنان پاک که هیچ جنون عاشقانه ای به آن نمی رسد.
برچسب :
نوشته شده در 1387/10/17 توسط kakoshirazi | لينك ثابت
منجی عالم بشریت
چند روزی است،کوچه ها را آذین بسته اند و خیابانها آن قدر چراغانی شده که دیگر کسی برای پیدا کردن ماه آسمان را نمی بیند.ستاره شمردن چه فایده دارد،وقتی قرار است خورشیدی آسمان دلمان را نورانی کند.شهر کاملا آماده است.همه چیز از روز بزرگی خبر می دهد و نوید شیرین ما را به یقین می رساند،که "او"  می آید.نمی دانید انتهای کوچه ما چه خبر است،شوق وصلت دو زوج خوشبخت در شبی به یاد ماندنی.

این روزها آن قدر کاممان را از شیرینی شیرین کرده اند؛که کودکان محله به وجد آمده اند،به امید روزی که شیرینی حضور او را بچشیم.او را التماس می کنیم،یا من ارجوه لکل خیر،او را که امید همه منتظران است.وقت است که به پا شویم و او را انتظار کشیم که امید هر منتظر است.برخیزیم و امید داشته باشیم،که شایسته ظهورش شویم.میلاد اوست که همه منتظران آرزوی دیدن او را دارند.


برچسب :
نوشته شده در 1387/5/25 توسط kakoshirazi | لينك ثابت
مژده ای دل که مسیحا نفسی می آید ...
 عطر دلنوازی فضا را آکنده است . گویا شمیم یاس است که به دل ، جان می بخشد . آنجا را بنگر نیلوفران راه را فرش کرده اند . تمامی راههای آسمانی آذین بندی شده ، شادی و سرور و بهجت عالمین را در برگرفته ، ملائک پایکوبان به استقبال آمده اند ، به راستی اینان شوق چه در سر دارند ؟آن چیست که نه تنها ملکوتیان ، که ما خاکیان را نیز بهره می رساند؟اگر با چشم دل به آسمان بنگری ، نام زیبا و دلنشین " شعبان " را می بینی که چگونه ستاره باران شده و چون لؤلؤیی درخشان می درخشد ؛مژده باد مسلمین و عباد الله را که ماه شعبان از ره رسیده ؛عاملان عرش در تنظیم و تکریم این ماه مبارکند و بهشت را آذین می بندند ؛شعبان آمد، ماه پذیرش توبه ، ماه عبادت و خودسازی ؛باید خود را آماده میهمانی خدا سازیم ، تا رمضان چند گامی بیش نمانده ؛اما چرا نام شعبان دل را می لرزاند ؟چون دراین ماه ، سرور آزادگان ، سمبل عشق و ایثار ، زینت عابدین وامید دلهای منتظر ، نَفَس جانها ،فریادرس مظلومان و برافرازنده پرچم هدایت بر فراز گیتی جهان را با وجودشان منورنموده اند.الهی در این ماه و هر ماهکامم را به حلاوت تلاوت کلامت شیرین بدار.خدایا طعم شیرین مناجاتت را به من بچشان.بارالها!ما را از چشمه تسنیم شعبان سیرآب ساز.حلول ماه شعبان ، ماه عبادت و بندگی مبارک باد 
برچسب :
نوشته شده در 1387/5/13 توسط kakoshirazi | لينك ثابت | (1) نظر
حدیث 4

رهایی‌ از آتش

امام حسین (ع): گریه‌ از روی‌ ترس‌ از خدا، موجب‌ رهایی‌ از آتش‌ است‌.

مستدرک‌ الوسایل‌، ج‌ 11، ص 245


برچسب :
نوشته شده در 1387/5/11 توسط kakoshirazi | لينك ثابت | (0) نظر
حدیث 3

کم‌خردی

امام حسین (ع): عجله‌ کردن‌، کم‌خردی‌ است.

            بحار الانوار، ج‌ 78، ص 122

برچسب :
نوشته شده در 1387/5/11 توسط kakoshirazi | لينك ثابت | (0) نظر

X