درباره وبلاگ

سایر امکانات
پيامبر صلى‏ الله‏ عليه‏ و‏ آله : اگر بنده ارزش ماه رمضان را بداند، آرزو مى كند كه سراسر سال، رمضان باشد
امام هادي

از عرش آمدي و زمين آبرو گرفت

بايد براي بردن نامت وضو گرفت..برچسب :
نوشته شده در 1391/3/5 توسط kakoshirazi | لينك ثابت | (0) نظر
آيت الله سيد محمد هاشم دستغيب

يكي از چهره‌هاي برجسته حوزه علميه شيراز، آيت الله سيد محمد هاشم دستغيب توسط مردم شيراز تشييع و در حرم مطهر حضرت احمدبن موسي (ع) در كنار پدرش شهيد دستغيب و در آرامگاه خانوادگي دستغيب دفن شد.من كه شاهد تشييع جنازه بودم، شاهد حضور هزاران نفر در اين تشييع بودم كه با عشق و علاقه و با چهره‌هايي مضطرب و در عين حال شائق، در اين تشييع شركت كرده بودند. روشن است كه تصاوير اين تشييع جنازه بر اساس آنچه كه از زواياي مختلف فيلمبرداري شده، در رسانه‌هاي تصويري قابل رؤيت خواهد بود.اگر قدري به گذشته مراجعه كنيم، فراوانند كساني كه تشييع جنازه شهيد دستغيب را به خاطر دارند و از فراواني جمعيتي كه آن روز درشيراز اجتماع كردند، خاطره‌ها مي‌گويند. خودم نيز خاطره تشييع پيكر برخي از علماء از جمله آيات‌عظام منتظري،مشكيني،لنكراني را به خاطر دارم. و در رأس آنان، تشييع امام امت كه شايد بي‌مانندترين تشييع‌ انجام شده در تاريخ است.

اما جداي از آن كه اين تشييع عشق و علاقه وافر مردم را به مرجعيت و علماء نشان مي‌دهد، اين حضور نشانگر نكات ديگري هم هست كه مي‌بايست به آن توجه كرد.در درجه اول، براي كارگزاران حكومتي و دولتي كه به اسم جمهوري اسلامي و دولت ديني رشته امور را در دست دارند. آنان مي توانند با ملاحظه اين تصاوير دريابند كه ايمان مردم در اصل به دين است و قدرت و سكان داري بدون اعتناي به دين و دينداري و اهميت دادن به شرع و احكام ديني و دفاع از حقوق شرعي مردم، چيزي نيست كه ارزشي داشته باشد. آن چه كه مردم از آن تقدير مي كنند، متن حق و حقيقت است، چه صاحب آن بر سرير قدرت باشد يا در حاشيه و خانه و مدرسه سرگرم درس و بحث. اين علم و تقواست كه مردم از آن تقدير مي‌كنند.

اما يك گوشه ديگر اين تشييع جنازه، درسي براي لائيك‌هاي ماست كه تصور مي‌كنند هرچه دنيا جلوتر مي رود، مردم بي دين تر مي شوند و گويا فرهنگ جديد غربي حرف اولين و آخرين را مي‌زد. اين جماعت، با كمال تأسف، صد سال است كه همين خيال خام و اشتباه را مي‌كنند. اما هر بار كه مرجعي و عالمي مي‌ميرد و موج جمعيت در تشييع آنان حاضر مي شود، در مي يابند كه تاكنون به خطا رفتند و مردم همانجا، يعني سرجاي اصلي خودشان، ايستاده اند. شك نبايد كرد كه حتي اگر مردم براي مدتي آن راه و رسم را فراموش كرده و دنبال اين و آن بروند، باز در وقت حساس، حس باطني و علائق ايماني خود را در ارتباط با استوانه‌هاي علم و تقوا نشان مي دهند و امروز يكي از آن روزها بود.روشن است كه در ميان تشييع جنازه‌هايي كه انجام مي‌شود، چنين جمعيت‌هايي در اين وسعت و با اين عشق و علاقه، تنها براي مراجع و عالمان ديني اجتماع مي كند. اين امر البته منحصر به مسلمانان نيست. اين حضور نشانگر آن است كه مردم، پيرو آناني هستند كه بر دلهايشان حكومت مي‌كنند.


برچسب :
نوشته شده در 1390/11/20 توسط kakoshirazi | لينك ثابت | (1) نظر

X